Sahadža jóga ve věznicích

Olomoucka vez♣ Sahadža jóga ve své snaze přiblížit se co nejvíce všem vrstvám obyvatel nezapomíná ani na oblasti, které jsou specifické. Jedná se ty složky obyvatel, které byly společností vyčleněny mimo běžný život –  muži a ženy, které tráví nějaký čas svého života za zdmi věznic. Těmto lidem se na určitou dobu uzavírají možnosti normálního života a tak přednášky, programy a semináře Sahadža jógy poskytují prostor nejen k zábavě, oddechu, ale i k  zamyšlení nad dalším životem..   

chodba_vyst_odd♣ Oddělení výkonu trestu objektu věznice Olomoucká v Opavě je umístěno v jedné vícekřídlé dvoupodlažní budově téměř ve středu města. Budova věznice z jedné strany těsně sousedí s budovou okresního soudu a ze tří stran je ohraničena ohradními zdmi. V relativně malých prostorách věznice s celkovou kapacitou 253 míst vykonávají trest odnětí svobody odsouzené ženy všech kategorií a odsouzení muži kategorie věznice s dozorem. Od října 2005 po dobu jednoho roku probíhaly jednou měsíčně a to v sobotu odpoledne programy Sahadža jógy v ženském oddělení. Hned v úvodu, při prvním veřejném programu, kdy také vystoupila skupina Vítr do dlaně, přišlo na představení Sahadža jógy okolo 30 žen.

♣ Během jednoho roku, kdy jogíni do věznice docházeli, se vystřídalo v na programech mnoho žen, které získaly svou seberealizaci. Pro některé to byla setkání, která uvolnila mnohé bloky např. v komunikaci s druhými, bloky, které způsobila změna prostředí, mnohé ženy se při meditacích dokázaly rozpovídat o svých problémech a důvodech vazby. Silnými momenty byly i  jejich zážitky vnímání vibrací tomto těžkém prostředí – přinášíme některé postřehy skupiny Vítrd do dlaně při prvním koncertu …

♣ …. když jsme se usadili a mohla jsem se jim podívat do tváře, překvapilo mě, jak jemný výraz tváře některé z nich mají, čekala bych, že je potkám všude jinde, jen ne ve věznici … Bylo to odpoledne naší zpěvačky – 10.3.2007s úžasnou lehkostí je navedla na vnímání vibrací, mluvila k nim tak přirozeně a nenuceně jako by byla zvyklá na podobné situace každý den, takže se stalo neuvěřitelné – ještě před realizačním cvičením se jí podařilo přimět celý sál sedět s dlaněmi rozevřenými na kolenou, ty mladší si sedly na zem do lotosu a se zavřenýma očima, a věřte nebo ne, když jsem pak slyšela, jak s námi všechny ty vězenkyně jako jeden hlas krásně zpívají mantru ÓM (což je něco, co se nám zatím nepodařilo s žádným publikem!!!) a jak ten prvotní božský tón proznívá prostor věznice, chtělo se mi plakat … Ale Šrí Mátádží je s námi vždycky nejvíc tam, kde je to nejvíc potřeba, takže jsme to všichni zvládli. Vibrace se tak úžasně změnily, až jsem měla pocit, že jen málokdy zpíváme tak hezky, jednotně a naplno jako v tomto zvláštním prostředí. Možná to způsobilo i naše přání předat jim co nejvíce světla…řekla bych, že to bylo naše nejvděčnější publikum. Ještě se nám nestalo, že by nám někdo tleskal, ještě než skončila písnička….. Představte si, že mnohé z nich cítily Kundaliní v páteři dokonce ještě dřív, než jsme je provedli realizací. A mnohé měly otázky hledačů ..….

♣ Sahadža jóga se úspěšně představuje také ve velkých věznicích nejen na Západě , ale také i na Východě. V roce 2001 začala svou práci s mladými vězni v nejtěžším vězení pro mladistvé v New Yorku jogínka Anna Mancini. Věznice Rikers Island je věznici s tvrdým režimem a ostrahou. Ale i zde se mladí vězni díky aktivitě amerických jogínů seznámili se Sahadža jógou – jako například mladý, černý vůdce chicagského gangu jménem Temba Spirit. Jeho příběh (a poslechnout hudbu) si můžete přečíst na našem hudebním a video blogu …  → → →

Komentáře

comments

Napsat komentář