Sahadža jóga nejmenším

DSC02800♣ Sahadža jóga myslí také na ty nejmenší z nás. Hezky připravená akce pro děti z mateřské školky se konala v Břidličné na severu Moravy. Programy pro naše nejmenší děti jsou pojaty zábavnou formou a především hrou. Snaží se zapojit děti do činností, probudit jejich aktivitu a zapojit jejich nevinnost a tvořivost.Hezkému a úsměvnému odpoledni pro malé děti předcházela příprava a výzdoba místnosti. Barevné řetězy na stropě, malby Šrí Ganéši a Šrí Šivy na zdech, krásně nazdobená a obrázky pomalovaná tabule nabízely příjemné prostředí pro dětské radovánky. Sladkosti z indické kuchyně, čaj masala a další pohoštění vonělo místností.

 ♣ DSC02725Program začal seznámením dětí a rodičů a pokračoval dále praktickými ukázkami např. v čem lidé v Indii chodí oblečeni. Pro děti to bylo zajímavé a hned si pojmenovaly strejdu v kurtě jako prince a pro tanečnici měly jediný výraz – princezna. Krátce po ukázce přišlo malé cvičení jógy pro děti. Děti se při čtení pohádky o zvířátkách samy dostávaly do jogistických pozic cvičení, které vyvolávaly úsměvy přítomných rodičů. Dětem nelze upřít opravdové zaujetí při ztvárnění například medvěda, hada, kočky a jiných zvířátek, při kterých si protahovaly končetiny, svaly a celé tělíčko. Přitom se ohromně bavily a cvičení mělo obrovský úspěch. Po jeho skončení následovala relaxační chvilka za doprovodu hudby, kdy děti a přítomní rodiče poznali zážitek seberealizace.

DSC02773♣  Chvilka pauzy na občerstvení a pro děti na záchod rychle uběhla a už tu byl první zlatý hřeb programu – tím bylo vystoupení princezny s tancem. Dospělým se tanec také líbil a všichni dohromady ji odměnili velkým potleskem. Každá část programu byla oznamována trojím cinknutím na tibetské zvonečky, na což děti vždy reagovaly slovy, které jsme je naučili na začátku – „Zase bude něco nového!“ A opravdu – po zazvonění přišla na řadu výtvarná chvilka – malování henou. Děti se shromáždily na koberci, kde jim tety malovaly na ruce henou různé obrázky a motivy. Po chvíli neodolali i někteří rodiče a tak se henou zdobilo ostošest. Dětem se malování moc líbilo a na svoje malůvky na rukou si dávaly velký pozor ! Závěr celého dopoledne pro malé patřil tvořivé činnosti – děti dostaly omalovánky a na necelou půlhodinku vymalovávaly obrázky božstev, čaker a různých mandal. Dospělí se mezitím věnovali rodičům roznášely se letáčky Sahadža jógy, odpovídalo se na dotazy, princezna předváděla znovu některé pozice svého tance se slovním výkladem, povídalo se, pil se čaj a pojídaly dobroty. Závěr hezkého odpoledne se pomalu blížil a rodiče s dětmi se také pomalu začali loučit. Všichni byli spokojení, usměvaví a děti mávaly při odchodu na rozloučenou….

Komentáře

comments

Napsat komentář