Sahadža jóga na festivalech

bor4♣  Společnost Sahadža jóga nejen že přednáší a vysvětluje, ale také se zaměřuje na mladou věkovou skupinu obyvatel. Snahou je dostat se co nejblíže k mladým lidem a ukázat jim výhody praktikovaní meditace a Sahadža jógy ve spojení s nejoblíbenější zábavou dnešní mladé generace – poslechem hudby a účastí na různých koncertech. V posledních letech Sahadža jóga připravila pro tuto věkovou skupinu  dva po sobě jdoucí festivaly v malé vesnici Borotín na Moravě, které navštívilo velké množství mladých lidí. Na koncertech se jim představili nejen hudebníci, kteří praktikují Sahadža jógu, ale i jiné známé skupiny jako Tomáš Kočko, Japka, ze zahraničí například Ian´s Friends z Anglie nebo rumunská skupina Sangeet Lahari. Jak koncerty probíhaly a co na to říkal tisk? Podívejte se sami…

♣ B o r o t í n – Po loňském prvním ročníku se i letos v Borotíně uskuteční festival nazvaný Borotín 02, který nese podtitul Dva dny bez drog a alkoholu. Hudebně divadelní festival se koná ve dnech 30. a 31. července.
Účinkující i účastníci jsou vyzváni, aby se po dobu festivalu vzdali alkoholu a drog. Jde však jen o výzvu, rozhodně ne o zákaz. „Cílem projektu je poskytnout lidem alternativní nabídku, jak hodnotně strávit víkend v tvůrčí spolupráci a ukázat nový trend mezi festivaly. Chceme prosazovat myšlenku, že normální je nepít alkohol a nebrat drogy. Minulý ročník ukázal, že většině návštěvníků nedělá žádný problém bavit se bez podpůrných látek,“ uvedla za pořadatele Jana Korečková.

bor5Na festivalu letos vystoupí dvanáct kapel různých národností a žánrů – Budoár staré dámy, Tomáš Kočko a orchestr, Asyl akt, Jazoo, Na chvíli motýli, Daglarihory, Svajambu, Cosmic sound, Sangeet Lahari, Japka, Na větvi, Ian’s friends. Kapely se představí na koupališti nad vesnicí. Zde se budou konat také taneční vystoupení a své umění předvede žonglérská skupina Ignis inferno.

Na takzvané malé hudební scéně na dvoře statku bude možnost zahrát si s muzikanty z jiných kapel. Program tohoto setkání hudebníků a různých stylů tak bude částečně improvizovaný. Na malé scéně vystoupí rovněž loutkové divadlo Wagofon s představením pro děti i dospělé. Na statku budou k dispozici i dvě desítky tvůrčích dílen – taneční, hudební, řemeslné, sportovní i meditační.
Návštěvníci festivalu mohou přespat v kulturním domě nebo ve stanu na travnatém fotbalovém hřišti.
Festival pořádá Sahadža jóga ve spolupráci s občanským sdružením Kulička a občanským sdružením Škola jako centrum komunity. Záštitu nad ním převzal hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

IMG_0345a♣  B o r o t í n – Léto a hudební festivaly pod širým nebem k sobě neodmyslitelně patří. Hudebně divadelní festival nebo spíš festiválek, který proběhl o víkendu v Borotíně, se však svým pojetím od ostatních podobných akcí odlišuje. Podtitul „dva krásné letní dny bez alkoholu a drog“ ostatně jasně hovoří o tom, oč pořadatelům festivalu jde. „Nelíbí se nám, že mladí lidé si dneska téměř veškerou svoji zábavu spojují s pitím alkoholu, kouřením cigaret nebo konzumací lehkých drog. Napadlo nás, že bychom mohli nabídnout nějakou alternativu, a tak vlastně vznikla myšlenka festivalu. Festivalu, kde vyzveme účastníky i účinkující kapely, aby se po dobu jeho konání alkoholu, drog a cigaret zřekli. Podle ohlasů z minulého ročníku víme, že většině se ta myšlenka zamlouvá,“ vysvětluje Lukáš Handl z pořádajícího občanského sdružení Sahadža jóga. „Dokonce i ti dva podroušení, co jsem tady potkal, říkali, že se jim to moc líbí a že to podporují,“ doplſuje ho se smíchem jeho kolega Luděk Smolka. Dva mladíky s lahváči v ruce se mi podařilo v sobotu dopoledne v areálu borotínského koupaliště, kde se po oba večery odehrávala hlavní hudební produkce, skutečně potkat. V rámci objektivity je ale nutno říci, že šlo opravdu o výjimku potvrzující pravidlo.

Na hřišti, kde účastníci festivalu i pořadatelé již den předtím rozbili svůj stanový tábor, vládne o sobotním horkém poledni absolutní klid. Pouze malé skupinky mladých lidí posedávají na břehu koupaliště, někteří sedí se zkříženýma nohama, drží se za ruce a meditují. Kousek opodál stojí indiánské týpí, ve kterém si každý příchozí může meditaci sám vyzkoušet. Pódium, na němž se večer budou střídat účinkující kapely, je zatím prázdné. Živo je zato za vraty selské usedlosti na borotínské návsi, kam pořadatelé umístili tvůrčí dílny.bor6
Středobodem dění je zde stan, ze kterého se ozývá rytmická hudba, bubnování a zpěv. Do hudební produkce, jejíž základ tvoří tři, čtyři muzikanti, se ostatně může zapojit každý. Atmosféra je strhující, nutí člověka do tance. Podmanivý rytmus hudby vás zachytí drápkem, takže stan s muzikou jen neradi opouštíte. Muzikanti hovoří sice různými jazyky, ale hudba a společné cítění rytmu všechny očividně spojuje. Na své si ve dvoře statku nepřijdou jen uši, ale i další smysly. Místo tabákového kouře zde cítíte kouř vonných tyčinek. V jednom ze stánků můžete ochutnat tradiční indické jídlo – placku čapátí, v dalším pak ozdobit svou kůži přírodním tetováním pomocí henny. O kousek dál se několik mladíků pokouší žonglovat se vším možným a některým to jde očividně velmi dobře.

IMG_0375aJestli cítíte touhu projevit své výtvarné vlohy, můžete si sami vyrobit pomocí barev na textil originální tričko. A pokud dostanete žízeň, rozhodně zde neseženete orosený půllitr, ale zato dobře vychlazený pomerančový džus, případně si dáte čaj v čajovně. Tvrdý alkohol by v tomto pohodovém prostředí byl skutečně pěstí na oko. „Jsme přesvědčeni o tom, že se lze dobře bavit i bez alkoholu. Je důležité, aby byl člověk v pohodě. Toho lze ale docílit i bez různých podpůrných berliček, třeba meditacemi, které v člověku probudí jemnou energii, která je dána každému. Alkohol možná zpočátku člověku něco přináší, ale v konečném důsledku ho ničí,“ shodují se pořadatelé ze Sahadža jógy, kteří jsou odhodláni v započaté tradici festivalů v Borotíně pokračovat i v dalších letech.

Komentáře

comments

Napsat komentář