Múládhára

chakra01♣  Kvality: nevinnost, moudrost, čistota, přirozenost, cudnost

Múládhára čakra leží pod sídlem kundaliní v křížové kosti při základně páteře. „Múla“ znamená v sanskrtu kořen, „ádhára“ znamená podporu. Tato čakra poskytuje podporu a ochranu kundaliní. Jestliže je tato čakra porušena, kundaliní má problémy se stoupáním k vyšším čakrám. Základní kvalitou múládhára čakry je nevinnost a vrozená moudrost. Prostota, radost, přirozenost, čistota, bezúhonnost (čestnost) a rovnováha, to jsou kvality projevující se v lidské bytosti prostřednictvím této čakry. Cudnost a nevinnost jsou důležité kvality. Nelíbí se nám, když se nás někdo pokouší okrást o naše zlato, náš majetek, tím více bychom měli být nespokojeni, když se nám někdo pokouší uloupit naši cudnost, hledí na naše tělo chtivýma očima.Vždyť naše tělo, v němž prožíváme život, je naším nejsoukromějším majetkem. Sex může být vznešeným vyjádřením lásky v manželství. Může ale také subtilně podkopávat a oslabovat sebeúctu, když se do něj vstupuje bez podpory a ochrany celoživotního vztahu.

Nerovnováha týkající se sexuality vytváří nerovnováhu v našem systému. Nevinnost však nelze chápat jen v sexuálním smyslu. Je to například i schopnost nespekulovat. Toto se týká jak materiálních, tak i duševních vztahů. Kde je ale nespekulování obzvláště důležité, je naše duchovnost. Jestliže toužíme mít podivné nadpřirozené schopnosti, jestliže se pokoušíme neoprávněně manipulovat s energií kundalini, zabýváme se jakoukoliv magií či sférami, které jsou mimo lidské přirozené vědomí, můžeme si způsobit opravdu vážné poškození muladháry i ostatních částí subtilního systému. Výsledkem může být, že kundalini nebude moci ještě velmi dlouho plně stoupat, náš duchovní vzestup se za mizivou odměnu v podobě lákavých informací či zvláštních schopností na dlouhou dobu zabrzdí ne-li zastaví.

Stejně tak moudrost by neměla být zaměňována s chytrostí. Moudrost je schopnost, s jejíž pomocí můžeme nevinnost vůči lidem, vůči sobě, vůči přírodě či vyšším morálním principům přenést do aktivního každodenního života. Činnost této čakry je možno obnovit, když necháme působit kundaliní a změníme životní postoje, které múládhára čakru poškozují. Na pevném základu kořene múládhára čakry se pak může stále více projevovat naše mateřská kundaliní, která je plná lásky a milosrdenství, plná péče a starosti o nás.

Komentáře

comments

Napsat komentář