Tanec

eva 2♣ Indické tance se rozdělují do několika skupin. Nejznámějším je asi Bollywod, který se proslavil díky filmu. Pak jsou to nejrůznější paličkové tance (Bangra) a další. Dále jsou to klasické tradiční indické tance, které se rozdělují podle státu, ze kterého pochází. Z oblasti Tamil je asi nejznámější Bharat natyam, ze státu Orrisa tanec Orrisi, Kučipudi z jižního Andra Pradeshe, Manipuri z Manipuru. Mohiniaattam a Kathakali tance ze státu Kerala. Kathak je velice rozšířený tanec na severu Indie, především v Dillí. Celkem tedy můžeme hovořit o sedmi nejhlavnějších překrásných klasických tancích pestrobarevné Indie.

♣ Za zrození Kučipudi můžeme děkovat jogínu Siddhendrovi, který ve 14.století zformoval uměleckou formu do psané monografie tzn. Natyashastra (rukopis )

 

♣ Kučipudi se rozděluje do tří velice delikátních forem.

Jsou to:

• Nritta (čistý tanec)

• Nrittya (výrazový tanec)

• Natya (tanec s výrazy, rytmem a vypravující příběh)

♣ Kučipudi pochází z malé vesnice stejnojmenného názvu v Andra Pradeshi. Sidhendra jako první učenec proměnil toto taneční drama do dnešní podoby. Vyhrazoval tento styl pouze pro mladé brahmínské chlapce. Nicméně v moderních dobách tomuto stylu začaly dominovat ženy.

♣ Představení obyčejně začíná s nějakou úrovní obřadu, po kterém každá z charakterových postav přichází na pódium a představí roli, kterou zahraje v doprovodu písně a části tance. Drama poté začíná. Hudbu pro Kučipudi představuje mridangam (klasický jihoindický bicí nástroj), housle, činelky, flétna a tampura. Pohyby Kučipudi jsou velice hbité, rychlé a oblé, doprovázené klasickou karnatickou hudbou, která sdílí mnoho společných prvků s neméně známým stylem Bharatanatyam.

eva1♣ Solový výklad Kučipudi zahrnují choreografie jako Jatiswaram a Tillana, zatímco Nritya má několik lyrických (výpravných) kompozic, odražející touhu oddat se a splynout s Bohem. Symbolicky splynout v jeden celek. Mimo stylistické rozdíly kroku Kučipudi a Bharatanatyam jsou zde určité typy tance, které jsou ojedinělé pro Kučipudi. Příkladem toho je Tarangam, kdy tanečnice musí tančit na hranách mosazného talíře a musí udržovat rovnováhu se dvěma diyas (malými olejovými lampami) v rukou a malou nádobkou vody (kundi) na hlavě. Dalším rozdílem mezi těmito dvěma styly je kostým. Bharatanatyam má na přední časti sárí tři vějíře v rozdílných výškách, zatímco Kučipudi má jen jeden veliký vějíř, který je delší než ten nejdelší vějíř Bharatanatyam kostýmu.

eva3♣ Velmi známí tanečníci a učitelé tance Kučipudi jsou: Dr. Vempati Chinna Satyam, Guru Jayrama Rao, Vanashree Rao Vedantam Lakshminarayana, Dr. Uma Rama Rao, Tadepalli Perayya Vedantam Sathya Narayna Sarma, Sobha Naidu a další…

Komentáře

comments

Napsat komentář