Proč navštěvuji kurzy Sahadža jógy 1.část

velkou pravděpodobností sahadža meditaci někdo někde na světě vyučuje každý den. Proč se jí lidé chtějí učit? Možná jsou zvědaví a toto vlastně vždycky měli na seznamu svých novoročních předsevzetí. Možná jim meditace pomáhá najít mír, zvládnout stres, docílit rovnováhy, mít duchovní spojení. Anebo prostě jen cítí, že jim v životě něco chybí. Meditacím Sahadža jógy se naučíte snadno a je to zdarma. Zakladatelka Šrí Mátadží trvala na tom, že by lidé neměli platit za to, že nalezli vnitřní mír. Takže tato meditace je zdarma a je vyučována zkušenými jogíny – dobrovolníky, lidmi, kteří již zakusili její příznivé účinky a kteří teď ukazují ostatním, jak meditovat.

Tady v Austrálii se tyto každotýdenní kurzy konají zdarma na více než 100 místech po celé zemi. Zeptali jsme se lidí z jedné místní skupiny v Sydney, proč na program chodí každý týden. Zde jsou jejich odpovědi:

   N:  Pozitivní náhled. Doposud byly lekce meditace velmi příjemné a relaxační. Mám velmi náročnou a občas i stresující práci, a ačkoliv tomu je teprve jen několik týdnů, zjišťuji, že mám k životu odlišný přístup. Jsem odpočatá, netrpím stresem a jsem šťastnější ze všeho, co dělám. A co je pro mě nejdůležitější, mám teď na vše mnohem kladnější názor. 

   BB:  Přestalo ustavičné přemýšlení. Když jsem přišel na lekci Sahadža jógy poprvé, byl jsem úplný začátečník a vůbec jsem netušil, co mě čeká a co této noci zažiji. Věděl jsem pouze, že potřebuji nalézt něco, co mi pomůže do života přinést trochu rovnováhy. A ukázalo se, že jsem se ocitnul na správném místě. Přítel mi o této meditaci pověděl a hodně ji vychválil a řekl mi, že je zdarma. Já tomu ovšem moc nevěřil a zůstával jsem na pochybách. Hned napoprvé jsem měl ale dobrou zkušenost a byl jsem z toho překvapený víc než kdokoliv jiný. Ihned poté, co jsem oné noci zkusil jednoduchou řízenou meditaci, mé ustavičné přemýšlení ustalo a pocítil jsem hluboký pocit míru, který jsem doposud neznal. I přes veškeré pochyby, se kterými jsem tam přišel, jsem velmi silně cítil bezmyšlenkovitou pozornost a chlad na rukou. Neuvěřitelné. Teď si meditací užívám doma, ale hodně čerpám i z každotýdenního programu, kde se vždy dozvím něco dalšího a prohloubím svou zkušenost. Během oné hodiny, či jak dlouho to trvá, si užívám příznivé společnosti a vibrací lidí podobných jako jsem já. A tyto lekce jsou zdarma, učitelé nám svůj čas věnují. A i to je ohromné.

   AB:  Kvalita života. Jsem velmi zaneprázdněný člověk, mám chirurgickou praxi a hledal jsem meditační techniku, která by mne uvolnila od ustavičného stresu. Poprvé jsem zkusil sahadža meditaci na přednášce MUDr. Rameshe na Univerzitě NSW v Sydney v roce 2009, který nám zde ukázal výsledky výzkumu ohledně příznivých účinků meditace.

Potom jsem zašel na místní program. Zpočátku jsem cítil jakési malé přínosy, ale s postupem času a s přibývajícími zkušenostmi se meditace stala jednodušší (jako jakákoliv jiná činnost). Mám rád společné lekce, meditace je zde snazší a silnější. A taky jsou zde všichni přátelští a uvolnění. Je zde i sociální rovina.

Dnes medituji doma. Ve skutečnosti si už nedokážu představit, že bych bez meditace zvládnul svou náročnou praxi. Také se těším na každotýdenní setkávání. Doporučil bych to komukoliv, zlepšíte si kvalitu svého života. 

Komentáře

comments