Kde jsou zdroje mé spokojenosti?

 

Dnešní svět nás přímo extrémním způsobem nutí vypořádat se s materiálními okolnostmi života. Naše pozornost je často silně zapletena do pavučiny materialismu. Učiní nás vlastnění čehokoli spokojenými? Možná chvíli. Ne ale nadlouho. Samozřejmě musíme mít nějaké standardní podmínky k životu, bydlení, obživu apod. – jinak je totiž naše pozornost na samotném přežití.

Existuje ale subtilní souvislost mezi naší spokojeností, materiálními podmínkami našeho života a stavem našeho jemného instrumentu v nás. Pokud je naše nábhí, třetí čakra v pořádku, dají se spontánně do pořádku i ony materiální podmínky, v nichž žijeme. V tom je zahrnut také náš harmonický rodinný a manželský život, fungování naší domácnosti, úcta k ženě, hospodyni. Spokojenost je tedy subtilní vlastnost našeho nitra. Vnitřní harmonie v našem nábhí se projevuje naší spokojeností navenek.

„Další věcí, která vás velice dezintegruje, je to, že žijeme velice hrubým způsobem. Kvůli něčemu bojujeme politický, ekonomický, všechen ten nesmyslný rozvoj, o který se staráme. A všechny destruktivní síly jsou vysvětlovány a obhajovány ve jménu politického nebo ekonomického růstu. Nevím jestli to je růst, ale zcela určitě to není láska. Je třeba pochopit ekonomiku a politiku Boha. V jeho ekonomice je klíčem štědrost. Těší se štědrostí. Materiální věci jsou tu proto, abyste jimi vyjádřili svoji štědrost. Pro co jiného by tu byly? Dává to takovou radost, když můžeme někomu něco dát a když budete dávat, uvidíte, že vaše ekonomické problémy se vyřeší. Protože jste tady, abyste dávali, ne brali. Problém je v tom, že chcete něco vlastnit, něco urvat pro sebe. Jakmile začnete jednou dávat, dostanete tolik, kolik jen budete chtít. Protože když neexistuje dávání, není radost, štěstí, neexistuje úleva od toho, jak vás materiálno ovládá. Ale dávání je způsob, díky kterému se můžete zbavit ovládání materiálnem.”

Komentáře

comments