Cítím tlak v hlavě, když medituji.Co to znamená?

 

To je téma, které souvisí s předcházejícími řádky. A dalo by se říci, že podobný smysl by mohla mít jinak znějící otázka „neumím odpustit, co s tím??” Schopnost odpuštění je klíčové pro vyčištění naší šesté čakry, ádžni. Na jedné straně „odpouštím sám sobě” a na straně druhé „odpouštím všem lidem” – to nám pomůže odpoutat naši mysl od mýtu, že některé věci nedokážeme odpustit. Neodpuštění vytváří v naší ádžně silnou blokádu, která se projevuje jako jedna z výrazných příčin bolestí hlavy, které lidé běžně mívají, a rovněž ji pak můžeme vnímat při meditaci jako tlak v hlavě. Naše Kundaliní totiž prostoupí spodními čakrami až k ádžni, dál ale nemůže, protože ádžſa je tak sevřená. Kundaliní to samozřejmě ví dopředu, ale někdy potřebujeme trochu popostrčit. Pak je to na nás, abychom sami uviděli, že v nás něco není v pořádku, uvědomili si to a využili některou z čistících metod pro danou oblast, odpovídající čakru.

K tématu odpuštění vyprávěla hezký příběh o Budhovi Šrí Mátadží:

Jednou se stalo, že nějaký muž nadával Budhovi, aniž věděl, že se jedná o Budhu. Později mu řekli: „Jak jsi mu mohl říkat takové věci, víš kdo to byl? Byl to Pán Budha.” Tomu muži to bylo líto, že mu řekl takové věci a chtěl se mu omluvit. Zjistil, že je právě ve vedlejší vesnici. Vyhledal ho a řekl mu: „Omlouvám se za to, co jsem ti říkal, je mi to moc líto.” A Budha na to řekl: „Kdy to bylo?” Ten muž říkal: „Včera”. Budha: „Včerejšek je pryč, teď jsi se mnou.”

Jak povznášející je to, když to člověk jen slyší. Ukazuje to, jací bychom měli být – odpustit ještě předtím, než nám druhý něco řekne. Dává to člověku tolik síly.

Komentáře

comments