Jak bojovat s egem?

 

♣ Na tuto otázku odpovídala jednou na některé ze svých přednášek Šrí Mátadží:

Pochopte, nikdy nemůžete s egem bojovat. Když se s ním pokusíte bojovat, zasedne si na vás ještě více. Takže bojovat s ním nemůžete, … „ó, ego teď tě udeřím“ – pak poroste ještě více. Čím více udeříte, tím více poroste. Nikdy s egem nebojujte. Jediný způsob je pozorovat ho.

Vaše pozornost je velice důležitá. Pozornost je teď osvícená. Cokoliv budete pozorovat, dostane se do správných dimenzí.

Ego je přerostlé. Jen ho pozorujte. Nejlépe je podívat se na sebe do zrcadla a říci: „Pane ego, jak se daří?“ Pak se zmenší.

Existují nejrůznější druhy ega. Když jste příliš vzdělaní, jste egoističtí. Když jste nevzdělaní, jste egoističtí, protože se musíte předvádět, že něčím jste. Postavte se tváří v tvář sobě. Sobě znamená svému Duchu.

Se superegem je to podobné. Nebojte se ho. Jen řekněte: „Běž pryč! Dobře tě vidím, že tam jsi! Běž odsud pryč! Jak si jen dovoluješ tohle dělat?“ Takto. Ego vás dělá idiotickými, zcela. A superego z vás dělá zbabělce. Jak se tomu postavit? „Nehodlám být idiot!“ Když to řeknete, ego odejde. Když chcete být ale idiot, pak tam bude, aby vám pomohlo. Zavolejte pana Ego, bude z vás idiot okamžitě. A pokud jste zbabělci, superego si na vás zasedne. ſekněte: „Ham, Kšam.“ … „Já jsem“ (Ham, pro superego) nebo „odpouštím“ (Kšam, pro ego).”

Komentáře

comments